سه شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۶
اتاق ایران و جهاد کشاورزی موافقتنامه صدور گواهی حلال امضا کردند


در نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور، موافقت‌نامه صدور گواهی حلال و کالاهای صادراتی کشور بین رئیس اتاق ایران و نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی امضا شد.
به گزارش ایانا، رئیس اتاق ایران با تأکید بر اهمیت غذاهای حلال در بازار امروز گفت: موضوع حلال با سرعت قابل توجهی در حال گسترش و افزایش است. گفته می‌شود حجم تجارت جهانی حلال سالانه دوهزار میلیارد دلار است که البته به‌نظر می‌رسد فراتر از این میزان باشد.

شافعی با اشاره به رویکرد مثبت همه کشورها ازجمله کشورهای غیراسلامی به موضوع حلال افزود: به‌نظر می‌رسد در آینده بازار حلال بازار بزرگ‌تری باشد و ایران هم به لحاظ جایگاه جغرافیایی و هم از نظر جایگاه در میان کشورهای اسلامی باید توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد.

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران با اشاره به امضای موافقت‌نامه مذکور بیان کرد: این موافقت‌نامه باهدف استفاده از ظرفیت بازار بین‌المللی غذاهای حلال منعقد می‌شود.

محمدرضا کرباسی شفافیت بیشتر در صدور گواهی حلال، جلوگیری از صدور گواهی‌های جعلی در ایران و به رسمیت شناختن لوگوی حلال ایکریک برای کالاهای صادرات محور را از اهداف انعقاد این موافقت‌نامه عنوان کرد.

طبق گفته‌های وی، همکاری مشترک در راستای توسعه صنعت حلال در داخل کشور و همکاری اتاق ایران با کشورهای دیگر در راستای تولید کالای حلال به‌ویژه در موضوع صید و ذبح از دیگر اهداف انعقاد این موافقت‌نامه است.

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران افزود: تاکنون یک‌هزا رو ۳۰۰ گواهی حلال توسط ایکریک صادرشده است و اکثریت کشورهای جهان لوگوی حلال ایکریک را به رسمیت می‌شناسند.

کرباسی همچنین از هدف‌گذاری این سازمان برای گرفتن سهم یک میلیارد دلاری از تجارت جهانی ۹۰ میلیارد دلاری غذای حلال در جهان خبر داد.

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی که برای انعقاد موافقت‌نامه به اتاق ایران آمده بود، نیز اظهار کرد: سعی ما این است که آنچه خداوند برای بندگان خود فراهم کرده، به‌صورت حلال تولید و مصرف شود.

آیت‌الله عالمی ادامه داد: تغذیه برای روح و جسم همه افراد موضوعی اساسی است و به‌راحتی ‌نمی‌توان از آن عبور کرد به همین دلیل در همه مراحل باید نظارت کافی بر موضوع حلال باشد.

وی با اشاره به استفاده از گواهی حلال کشور مالزی در ایران عنوان کرد: اساسنامه برند مالزی براساس چهار مذهب رسمی فقه اهل سنت است و هیچ توجهی به سایر مذاهب اسلامی ندارد.

آیت‌الله عالمی تأکید کرد: هدف ما این است مشترکات فقهی مذاهب اسلامی که مستتر در استاندارد حلال OIC است را به معنای واقعی کلمه پیاده کنیم.

وی با اشاره به استانداردهای بین‌المللی غذای حلال یادآور شد: استانداردهای غذای حلال توسعه‌یافته‌اند و همه واحدهای کشور هم باید این استانداردها را رعایت کنند تا در آینده در انطباق استانداردهای بین‌المللی با واحدهای کشور مشکلی پیش نیاید.

بر اساس قانون نظارت شرعی بر صید و ذبح مصوب مجلس شورای اسلامی مبنی بر واگذاری مسئولیت کلیه امور مرتبط به صید و ذبح به دفتر نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، این توافق نامه زمینه همکاری مشترک داخلی و خارجی در حوزه حلال را برای ایکریک و حوزه نمایندگی ولی فقیه فراهم می‌آورد.

Telegram: @roghanir

نام تجاری سازنده sssss

با عضویت در سایت این امکان برای شما فراهم می شود تا آخرین تغییرات قیمت به شماره همراه شما پیامک شود .