یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۲
تولید جهانی روغن نباتی از ۲۰۰ میلیون تن عبور کرد| قیمت جهانی روغن پالم در ۲۰۲۳

فائو با بیان اینکه در سال ۲۰۲۲ تولید جهانی روغن نباتی از ۲۰۰ میلیون تن عبور کرده تاکید می کند که بیشترین تولید مربوط به روغن پالم است و سالانه بیش از ۷۸.۸۳ میلیون تن در سراسر دنیا تولید می شود.

بازار گروه کشاورزی: دانه های روغنی از جمله محصولات پرمصرفی است که در اجرای طرح الگوی کشت روی کشت این محصول نیز تاکید شده است. به عبارت دیگر در حالی که وزارت جهاد کشاورزی روی کشت و توسعه محصولاتی همچون گندم تاکید دارد روی کشت دانه های روغنی همچون کلزا نیز سرمایه گذاری کرده است. از سوی دیگر بازار جهانی روغن های گیاهی یا نباتی نیز بازاری پویا است به طوری که فائو می گوید در سال زراعی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ حجم تولید روغن نباتی از ۲۰۰ میلیون تن در سراسر جهان فراتر رفت.

تولید ۷۸.۸۳ میلیون تنی روغن پالم در جهان در ۲۰۲۲

نکته جالب توجه اینکه در حالی که در این حوزه روغن های مختلفی همچون روغن سویا، روغن آفتابگردان و غیره تولید می شود بالاترین حجم تولیدی مربوط به روغن پالم است که به نام روغن نخل نیز شناخته می شود. به طوری که فائو می گوید: در مدت نامبرده بیش از ۷۸.۸۳ میلیون تن روغن پالم در سراسر جهان تولید شده است. این در حالی است که میزان تولید این محصول در سال قبلتر حدود ۷۳ میلیون تن بوده است و اندونزی و مالزی کماکان اصلی ترین صادر کننده های روغن پالم در دنیا هستند.

از سوی دیگر در بحث تولید روغن پالم نیز داده های فائو نشان می دهد که با توجه به اینکه روغن پالم عمدتاً در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین رشد می کند، اندونزی و مالزی تولیدکنندگان نیز اصلی ترین تولید کننده های این محصول هستند و پس از آن تایلند، کلمبیا و نیجریه قرار دارند.

البته اینکه کشورهای اندونزی و مالزی بیشترین تولید را دارند جای تعجب نیست چون بیشترین سطح زیرکشت را در دنیا دارند به طوری که در در میزگردی که ۲۰۱۷ در خصوص روغن پالم پایدار از طریق سازمان فائو برگزار شد عنوان شد که در این حوزه سطح زیرکشت اندونزی به بیش از ۱.۷ میلیون هکتار رسیده است!

هر تن روغن پالم در بازارهای جهانی به قیمت ۱۰۵۰ دلار خرید و فروش می شود

از سوی دیگر  بازار جهانی روغن پالم بسیار پویا است و در حالی که حجم واردات روغن پالم در سراسر جهان طی چند سال گذشته افزایش یافته است، بر اساس گزارش بانک جهانی، در سال ۲۰۲۱، میانگین قیمت روغن پالم به ۱۱۳۱ دلار به از هر تن رسید.

همچنین در این گزارش آمده است که میانگین قیمت روغن پالم در سال ۲۰۲۴ به حدود ۱۰۵۴ دلار برسد این در شرایطی است که قیمت این محصول در سال ۲۰۲۲ به ازای هر تن ۱۲۷۵ دلار بوده و در سال جاری میلادی (۲۰۲۳) نیز هر تن از محصول روغن پالم در بازارهای جهانی به قیمت ۱۰۵۰ دلار خرید و فروش می شود. به این ترتیب قیمت جهانی روغن پالم نسبت به سال قبل روندی کاهشی در پیش گرفته است و پیش بینی می شود نوسان قیمتی و به عبارت بهتر افزایش قیمت چشمگیری تا سال ۲۰۲۴ در این بخش اتفاق نیفتد و به نوعی ثبات قیمتی حاکم باشد.

گفتنی است روغن های گیاهی، روغن ها یا چربی هایی هستند که از یک گیاه استخراج می شوند و بافت آنها را می توان مایع، روغنی و چرب توصیف کرد. از سوی دیگر بیشتر روغن های گیاهی قادر به انجام دو عملکرد هستند؛ یعنی از آنها می توان به عنوان روغن پخت و پز یا برای تولید سوخت و گازوئیل استفاده کرد. همچنین در حالی که رایج ترین انواع روغن های گیاهی شامل روغن پالم، روغن سویا، روغن کانولا و روغن آفتابگردان است تخمین زده می شود که حدود ۹۰ درصد روغن پالم برای مصرف غذا استفاده می شود، در حالی که مصرف صنعتی مانند محصولات آرایشی و بهداشتی یا سوخت و گازوئیل ۱۰ درصد باقی مانده را شامل می شود.

 

منبع خبر: www.tahlilbazaar.com

نام تجاری سازنده sssss

با عضویت در سایت این امکان برای شما فراهم می شود تا آخرین تغییرات قیمت به شماره همراه شما پیامک شود .