سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶
خرید ۱۴۰ هزار تن دانه کلزا توسط شرکت بازر گانی دولتی ایران

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران همچنین در مورد خرید تضمینی دانه‌های روغنی گفت: بر اساس تاکیدات سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تا به امروز ۱۴۰ هزار تن کلزا از کشاورزان خریداری شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، یزدان سیف امروز در نشست خبری با اشاره به آخرین آمار برداشت گندم، گفت: تا صبح امروز ۵ میلیون و ۱۵۸ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خرید تضمینی شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵ درصد کاهش داشته و در نهایت پیش بینی می‌شود تا پایان خرید تضمینی امسال ۵۰۰ هزار تن گندم نسبت به سال گذشته کمتر خریداری شود.

وی دلیل کاهش برداشت گندم را کاهش بارش‌ها از مهر تا بهمن سال گذشته عنوان کرد و افزود: همین امر سبب کاهش برداشت گندم دیم شده است، اما این را هم باید گفت که کیفیت گندم از لحاظ گلوتن، پروتیین و هکتوریت بهبود یافته است.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران همچنین در مورد خرید تضمینی دانه‌های روغنی گفت: بر اساس تاکیدات سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تا به امروز ۱۴۰ هزار تن کلزا از کشاورزان خریداری شده است.

سیف در مورد نحوه پرداخت پول گندم و کلزا گفت: ارزش گندم خریداری شده ۶۶۰۰ میلیارد تومان است که ۳۴۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده و کشاورزانی که تا ۲۷ خرداد محصول خود را تحویل داده‌اند، حداقل ۵۰ درصد پول خود را دریافت کرده‌اند.

وی افزود: در مورد کلزا هم کشاورزان ۸۰ درصد مطالبات خود را دریافت کرده‌اند.

سیف بیشترین حجم خرید گندم را در استان خوزستان اعلام کرد و گفت: از این استان یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن گندم، استان گلستان یک میلیون و ۶۴ هزار تن، فارس ۷۳۳ هزار تن، خراسان ۲۹۱ هزار تن و اردبیل با ۲۸۳ هزار تن جزو ۵ استان اول در میزان خرید تضمینی گندم هستند.

وی به این نکته هم اشاره که کشاورزان پیش از این از هر هکتار کشت گندم، ۴۰۰ هزار تومان درآمد داشتند که با افزایش عملکرد در هر هکتار به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در مورد تنظیم بازار گفت: برخی کالاها در ماه مبارک رمضان اندکی افزایش قیمت داشت که برنج ازجمله آنهاست، اما با ورود ۳۰ هزار تن در طرح ضیافت به بازار، قیمت کمی کاهش پیدا کرد.

* خرید شرکت بازرگانی دولتی از طریق مناقصات بین‌المللی برای شفاف‌سازی

سیف همچنین در مورد نحوه خرید خارجی کالاهای اساسی نیز گفت: از سال ۱۳۵۷ تمام خریدها در قالب شورای خرید که متشکل از نمایندگان چند وزارتخانه بود انجام می‌شد،‌ اما به‌مرور این کار از طریق مناقصات بین‌المللی انجام می‌شود تا شاهد شفافیت بیشتری در این حوزه باشیم.

وی افزود: با افزایش بازرسی‌ها و نظام موجودی‌برداری انبارها دیگر اجازه سوءاستفاده از ذخایر را نمی‌دهیم.

*تأیید تخلف شرکت‌های روغنی در برداشت از مخازن استراتژیک

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه سال گذشته شاهد تخلفاتی از سوی بخش خصوصی که وظیفه نگهداری امانی روغن‌های ذخیره استراتژیک شرکت بازرگانی دولتی را برعهده داشته و حتی طی بازرسی‌ها فک پلمپ این روغن‌ها گزارش شده، ‌با تأیید این موضوع تصریح کرد: دولت تصمیم دارد تصدی‌هایش را واگذار کند و در کنار آن باید نظام‌های کنترل کیفیت خود را هم ارتقا دهد. ما برای جلوگیری از این آسیب دو نظام را در شرکت طراحی کرده‌ایم که یکی از آنها نظام کنترل کیفیت کالا چه در داخل انبارهای خودمان و چه در انبارهای بخش خصوصی است که با استفاده از فناوری اطلاعات به این مهم خواهیم رسید. دیگر اینکه نظام موجودی برداری و ورود و خروج کالا که در دست تهیه است تا این چالش‌ها حل شود.

وی به این نکته هم اشاره کرد که امروزه برای نظارت بیشتر بر ذخیره‌های استراتژیک شرکت بازرگانی دولتی، تیم‌های بازرسی را هم افزایش داده‌ایم.

وی همچنین از استراتژی شرکت بازرگانی دولتی برای عرضه تمام کالاها از طریق بورس خبر داد و گفت: نظام حواله‌کشی به کارگروه استانی و زیرنظر استانداران واگذار می‌شود و خود شرکت بازرگانی دولتی دیگر هیچ کالایی را مستقیم نخواهد فروخت و تلاش‌مان این است که نظام فروش را شفاف کنیم.

خبرنگاری در واکنش به این خبر سیف عنوان کرد که طبق قانون افزایش بهره‌وری، منع فروش کالاهای اساسی در بورس وجود دارد که او پاسخ داد: ماده ۳۶ برنامه ششم بر این موضوع تأکید دارد که سیاست‌گذار تمام تلاش خود را برای فروش تمام کالاها از طریق بورس انجام دهد و امیدواریم در سال ۹۷ نظام خرید تضیمنی را در بورس مستقر کنیم، کمااینکه گندم ۴ استان زنجان، اردبیل، خراسان شمالی و استان مرکزی هم‌اکنون از طریق بورس به فروش می‌رسد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در مورد انحصار واردات برخی از کالاهای اساسی در شرکت بازرگانی دولتی که همواره مطرح است نیز گفت: این موضوع خط قرمز ماست و اصلاً ‌به آن فکر نمی‌کنیم. برای همین در مناقصات بین‌المللی ورود کرده‌ایم که معاملات کاملاً شفاف شود و نظام دو مرحله‌ای به یک مرحله‌ای تبدیل شده است و شما هم برای ما دعا کنید که این مسئله رعایت شود.

سیف در مورد وضعیت ذخایر استراتژیک کشور از ارائه عدد و رقم خودداری کرد و گفت: وظیفه ما تأمین به‌موقع و کافی است که انجام می‌دهیم و این اطمینان خاطر را به مردم می‌دهیم که تمام کالاهای اساسی به‌اندازه مورد نیاز کشور موجود است و جالب‌تر آنکه بخشی از ذخایر استراتژیک‌مان را مانند روغن از محل دانه‌های روغنی داخلی تأمین می‌کنیم.

منبع : فارس

 

Telegram: @roghanir

نام تجاری سازنده sssss

با عضویت در سایت این امکان برای شما فراهم می شود تا آخرین تغییرات قیمت به شماره همراه شما پیامک شود .