چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶
خط اعتباری ایران و اروپا برای محصولات کشاورزی

سفیر بلغارستان که کشورش از اول ژانویه سال جدید میلادی، ریاست دوره‌ای اتحادیه  اروپا را در اختیار گرفته، با حضور در اتاق تهران با مسعود خوانساری دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار دو طرف بر لزوم توسعه همکاری‌های دوجانبه ایران با بلغارستان واتحادیه اروپا تاکید کردند. ضمن اینکه حل شدن مشکلات در روابط بانکی از سوی  رئیس اتاق تهران مطرح و پیگیری شد. در این نشست سفیر بلغارستان با اشاره به خواهرخواندگی تهران و بوداپست، عنوان کرد که حجم بالای فعالیت‌های اقتصادی در تهران فرصت مناسبی برای توسعه روابط دو کشور است. کریستو پولنداکف که با توجه به ریاست کشورش بر اتحادیه اروپا، نماینده این اتحادیه در تهران محسوب می‌شود، گفت: برای ما بسیار حائز اهمیت است که بتوانیم با کمک و راهنمایی اتاق بازرگانی تهران حضور بنگاه‌های اروپایی را در فضای کسب‌وکار ایران توسعه دهیم. من با افراد متعددی در حوزه کسب‌وکارهای کوچک و متوسط دیدار و گفت‌وگو داشته‌ و به دنبال راه‌های افزایش مشارکت بنگاه‌های بلغاری و اروپایی با شرکت‌های ایرانی هستم.

پولنداکف با اشاره به روابط تجاری دو کشور که برابر آمار و ارقام رسمی بیش از ۷۰ میلیون دلار در سال است، افزود: حجم واقعی روابط تجاری دو کشور چند برابر این رقم است. اما بخش عمده این مراودات از طریق کشور ثالث مانند امارات و ترکیه صورت می‌گیرد که اگر مسائل بانکی و گمرکی بین دو کشور تسهیل شود، می‌تواند به‌صورت مستقیم بین دو کشور انجام شود. در حال حاضر فعالان اقتصادی هزینه‌ای بین ۴ تا  ۱۲ درصد برای انجام این مراودات غیرمستقیم متقبل می‌شوند که حذف آن به نفع طرفین خواهد بود. او ادامه داد: ایران و بلغارستان می‌توانند  روابط اقتصادی سنتی خود را احیا کنند و ادامه دهند. روابط اقتصادی دو کشور زمانی در سطح بسیار بالایی بود و هنوز هم می‌توان در حوزه‌های مختلف این همکاری را ادامه داد. ما زمانی انحصار بازار دخانیات ایران را در اختیار داشتیم و سیگارهای ایرانی در کشور ما تولید می‌شد اما هیچ‌گاه از این انحصار سوءاستفاده نکردیم تا اثبات کنیم که شریکی قابل اطمینان هستیم.

روابط بانکی، کلید توسعه روابط اقتصادی

رئیس اتاق تهران نیز در سخنان خود با اشاره به همکاری‌های گذشته دو کشور از روابط بانکی به‌عنوان مساله اصلی توسعه روابط اقتصادی سخن گفت. مسعود خوانساری با اشاره به روابط ایران و بلغارستان در سال‌های دهه ۱۳۶۰ گفت: در آن مقطع که ریاست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور با وزیر وقت کشاورزی بود، من به‌عنوان معاون وزیر دیدارهای متعددی از بلغارستان داشتم و روابط اقتصادی  دو کشور در سطح بالایی بود . رئیس اتاق تهران بر لزوم افزایش آگاهی و شناخت طرفین از ظرفیت‌های موجود نیز تاکید کرد و گفت: مهم است که فعالان اقتصادی ایرانی و بلغاری نیاز بازارهای دو طرف را به خوبی شناسایی کنند و نسبت به زمینه‌های همکاری و مشارکت آگاهی کامل داشته باشند. خوانساری با اشاره به حجم پایین روابط اقتصادی دوجانبه، بر لزوم توسعه روابط بانکی و رفع مشکلات این حوزه تاکید کرد. او گفت: اگر مشکلات بانکی بین ایران و اروپا حل شود مراودات تجاری می‌تواند با روندی فزاینده رشد کند. حل مسائل بانکی کلید توسعه  روابط اقتصادی بین دو کشور و همچنین با اتحادیه اروپاست. او همچنین با اشاره به توانمندی بلغارستان در حوزه حمل‌ونقل در گذشته گفت: به نظر می‌رسد با افزایش حضور و فعالیت قدرتمند ترکیه در حوزه حمل‌ونقل، بلغارستان کمی در این حوزه تضعیف شده باشد. سفیر بلغارستان در ایران نیز در پایان این نشست مجددا بر توسعه همکاری‌های دو کشور تاکید کرد و در مورد روابط بانکی گفت: در حال حاضر یکی از بانک‌های بلغارستان (UniCredit Bulbank) با ایران همکاری دارد. این امیدواری وجود دارد که با توسعه روابط بانکی ایران و اروپا، مانند آنچه باایتالیا و ایجاد خط اعتباری انجام شد، مراودات تجاری تسهیل شود. کریستو پولنداکف ادامه داد: بلغارستان با هدف جذب سرمایه‌گذاری خارجی نرخ مالیات شرکتی خود را کاهش داده و به ۱۰۰ درصد رسانده است که شرایط خوبی را برای فعالیت اقتصادی فراهم می‌کند. همچنین ایران و بلغارستان در سال‌های گذشته تفاهم‌نامه‌هایی برای حفاظت از سرمایه‌گذاری‌های مشترک و اجتناب از اخذ مالیات مضاعف به امضا رسانده‌اند که بستر مناسبی برای همکاری‌های دوجانبه ایجاد کرده است. علاوه بر اینها روابط سیاسی دو کشور هم بسیار خوب است و ما امسال  ۱۲۰ سالگی آغاز روابط سیاسی ایران و بلغارستان را جشن می‌گیریم.

Telegram: @roghanir

نام تجاری سازنده sssss

با عضویت در سایت این امکان برای شما فراهم می شود تا آخرین تغییرات قیمت به شماره همراه شما پیامک شود .