دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶
فائو: قیمت جهانی مواد غذایی برای سومین ماه متوالی افزایش یافت

رصد قیمت جهانی مواد غذایی توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نشان می‌دهد برای سومین ماه متوالی و در پی رشد بهای غلات، شکر و مواد لبنی، قیمت مواد غذایی افزایش یافته است.
شاخص بهای مواد غذایی فائو در پنج گروه اصلی کالای غذایی را بر اساس وزن تجاری بازارهای بین‌المللی به صورت ماهیانه توسط این سازمان بین المللی رصد می شود.
این گزارش حاکی از آن است که در ماه جولای میلادی (10 تیر الی 10 مرداد 1396) میانگین این شاخص به رقم متوسط 179.1 واحد رسید که بالاترین رقم از ژانویه 2015 (دی ماه 93) به بعد محسوب می شود.
میانگین این شاخص نسبت به ماه ژوئن (خرداد - تیر 95) 2.4 درصد و نسبت به سال گذشته میلادی 10.2درصد افزایش نشان می‌دهد.
شاخص بهای غلات فائو در ماه جولای 5.1 درصد افزایش یافت؛ این شاخص طی سه ماه اخیر و به دنبال بالا رفتن قیمت‌های گندم و برنج شاهد رشد بوده است. تداوم وضعیت اقلیمی گرم و خشک در آمریکای شمالی برداشت بهاری گندم در این منطقه را کاهش داده و منجر به بیشترین افزایش ارزش این محصول در این ماه شده ضمن آنکه وضعیت نامساعد فصلی نیز قیمت‌های برنج را افزایش داده اما بهای ذرت عمدتا ثابت باقی مانده است.
شاخص بهای محصولات لبنی به دنبال قیمت‌های بالاتر کره، پنیر و پودر شیر خشک کامل شاهد افزایشی 3.6 درصدی در ماه گذشته میلادی بود.
فرصت‌های بهتر صادراتی قیمت کره را در ماه جولای به رقمی جدید رساند و تفاوت قیمت بین این محصول و دیگر فرآورده‌های لبنی را بیشتر ساخت.
شاخص بهای شکر در ماه جولای 5.2 درصد رشد کرده و برای نخستین بار در سال جاری میلادی افزایش نشان داد. تقویت ارزش «رئال» ارز رایج برزیل، دلیل اصلی جهش ارزش شکر است. با وجود این افزایش، بهای شکر هنوز هم پایین‌تر (26 درصد) از مدت مشابه در سال قبل است.
شاخص بهای روغن گیاهی فائو نسبت به ماه ژوئن 1.1 درصد افت نشان داده و به پایین‌ترین سطح خود از آگوست 2016 (مرداد 95) رسید؛ کاهش قیمت در ماه گذشته میلادی به طور عمده بازتاب چشم‌انداز مناسب تولید روغن پالم در جنوب شرقی آسیا و تقاضای ضعیف جهانی بود.
این گزارش می افزاید: شاخص بهای گوشت فائو در ماه گذشته میلادی ثابت ماند و افزایش قیمت‌های بین‌المللی گوشت گوسفندی در این ماه (جولای) با کاهش قیمت‌ها در بخش‌های گوشت گاو و مرغ جبران شد.
به گزارش ایرنا، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از سازمان‌های بین‌المللی است که در سال 1945 توسط 44 کشور عضو سازمان ملل متحد تاسیس شد.
این سازمان برای گسترش و نوسازی کشاورزی، جنگلداری، شیلات و تامین غذای مناسب برای همگان به کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند.
هدف این سازمان، بالا بردن سطح زندگی و بهبود تغذیه مردم جهان، توزیع مناسب مواد غذایی در مناطق مختلف جهان و ایجاد امنیت غذایی است.

 

Telegram: @roghanir

نام تجاری سازنده sssss

با عضویت در سایت این امکان برای شما فراهم می شود تا آخرین تغییرات قیمت به شماره همراه شما پیامک شود .