یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۲
قیمت جهانی برنج و روغن نباتی کاهش یافت

به گفته فائو قیمت جهانی مواد غذایی برای دوازدهمین ماه متوالی روندی کاهشی دارد.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) گزارش داد که شاخص قیمت کالاهای غذایی بین‌ المللی برای دوازدهمین ماه متوالی در ماه مارس به دلیل کاهش قیمت ‌های جهانی غلات و روغن‌ های گیاهی کاهش یافت.

بر اساس این گزارش، شاخص قیمت مواد غذایی فائو، که تغییرات ماهانه قیمت‌ های بین‌المللی کالاهای غذایی معمولی را دنبال می‌کند، در مارس ۲۰۲۳ به طور متوسط ‌۱۲۶.۹ واحد بود که ۲.۱ درصد نسبت به ماه قبل و ۲۰.۵ درصد کمتر از سطح اوج خود در مارس ۲۰۲۲ بود. به گفته کارشناسان مربوطه به دلیل فراوانی عرضه، کاهش تقاضای واردات و گسترش طرح غلات دریای سیاه به کاهش قیمت جهانی مواد غذایی کمک کرد.

روند کاهشی قیمت گندم، ذرت و برنج در سومین ماه سال ۲۰۲۳

همچنین بر اساس این گزارش، شاخص قیمت غلات فائو نسبت به فوریه ۵.۶ درصد کاهش یافت، قیمت گندم بین ‌المللی ۷.۱ درصد کاهش یافت که به دلیل تولید قوی در استرالیا، بهبود شرایط محصول در اتحادیه اروپا، عرضه بالا از فدراسیون روسیه و صادرات مداوم از اوکراین از سوی این کشور کاهش یافت. از سوی دیگر قیمت جهانی ذرت ۴.۶ درصد کاهش یافت که تا حدی به دلیل انتظارات برای رکورد برداشت در برزیل بود، در حالی که قیمت برنج در بحبوحه برداشت در حال انجام یا قریب الوقوع در کشورهای عمده صادرکننده از جمله هند، ویتنام و تایلند ۳.۲ درصد کاهش یافت.

از سوی دیگر شاخص قیمت روغن نباتی فائو به طور متوسط ‌۳.۰ درصد کمتر از ماه قبل و ۴۷.۷ درصد کمتر از سطح مارس ۲۰۲۲ بود، زیرا عرضه جهانی فراوان و کاهش تقاضای جهانی واردات باعث کاهش قیمت روغن سویا، کلزا و روغن آفتابگردان شد.

در این گزارش فائو که اخیرا منتشر شده، آمده است در حالی که قیمت‌ ها در سطح جهانی کاهش یافته است، اما همچنان بسیار بالا هستند و همچنان در بازارهای داخلی افزایش می‌یابند و چالش‌های بیشتری برای امنیت غذایی ایجاد می‌کنند. در این میان « ماکسیمو تورو»، اقتصاددان ارشد فائو، تاکید کرد: این امر به ویژه در کشورهای در حال توسعه واردکننده خالص مواد غذایی، با کاهش ارزش پول آنها در برابر دلار یا یورو و افزایش بار بدهی بدتر شده است.

همچنین بر اساس این گزارش، شاخص قیمت لبنیات فائو در ماه مارس ۰.۸ درصد کاهش یافت. علاوه بر این قیمت کره به دلیل تقاضای واردات جامد افزایش یافت، در حالی که قیمت پنیر به دلیل خرید کندتر توسط اکثر واردکنندگان پیشرو در آسیا و همچنین افزایش موجودی در صادرکنندگان پیشرو کاهش یافت. در مقابل، شاخص قیمت شکر فائو از فوریه ۱.۵ درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح خود از اکتبر ۲۰۱۶ رسید که نشان دهنده نگرانی از کاهش چشم انداز تولید در هند، تایلند و چین است. با این وجود چشم انداز مثبت برای محصولات نیشکر که قرار است در برزیل برداشت شود، فشار افزایشی بر قیمت ها را محدود کرد و همچنین کاهش قیمت نفت خام بین المللی که تقاضا برای اتانول را کاهش داد.

منبع: خبر آنلاین

نام تجاری سازنده sssss

با عضویت در سایت این امکان برای شما فراهم می شود تا آخرین تغییرات قیمت به شماره همراه شما پیامک شود .